Zaži mesto ako domáci: Čo robiť v Spišskej Novej Vsi

Dnes ťa zavedieme na malebný Spiš, konkrétne do mesta „šľepých Spišakov“, Spišskej Novej Vsi. Obyvateľom mesta prischlo toto pomenovanie vďaka kostolu s najvyššou kostolnou vežou na Slovensku. Meria 87 metrov, nachádza sa na nej až sedem hodinových ciferníkov, a to je taktiež najviac v našej krajine, pričom na veži sú rozmiestnené po všetkých stranách.

kostolna-veza-spisska-nova-ves

Kostolná veža

Keď si chceš spraviť jedinečné selfíčko, vybehni na kostolnú vežu, ktorá je sprístupnená verejnosti, a z tej ohromnej výšky budeš mať celé mesto a okolie ako na dlani. V okolí môžeš navštíviť Spišský hrad, Národný park Slovenský raj s jedinečnými roklinami, kaštieľ v Markušovciach a na skok máš aj vodnú nádrž Palcmanská Maša či Vysoké Tatry.

V Spišskej žijú dobrosrdeční ľudia, no pre návštevníkov z Bratislavy platí jedna, tzv. bezpečnostná rada, ktorú si treba pamätať, keď sa miestnych pýtajú na cestu do centra Spišskej: snaž sa potlačiť „blavácky“ prízvuk, lebo ako ti povie každý miestny, s takým prízvukom sa do centra veru nedostaneš. 😀 Neboj sa, myslia to ako vtip.

Kam za kultúrou

Keď sa budeš prechádzať po Spišskej, tak vedz, že sa prechádzaš po najdlhšom šošovkovitom námestí v Európe. V jeho strede sa okrem spomínaného kostola s najvyššou kostolnou vežou nachádza jedinečný zelený park s fontánou, v ktorom si počas teplých letných dní môžeš oddýchnuť priamo na sviežej zelenej trávičke á la anglický park v príjemnom tieni mohutných stromových matuzalemov.

namestie-spisska-nova-ves

Pohľad zhora na šošovkovité námestie v Spišskej

Pri radnici stojí zvon prianí, na ktorý môžeš zazvoniť a popriať si, aby ťa po tej divočine, ktorá ťa čaká na šaľenom vychodze, na druhý deň nebolela hlava, a aby si si aspoň niečo z tej „hriešnej“ noci pamätal. Lebo keď sa pustíš do pitia so Spišakmi, už nikdy nič nebude také ako predtým. (:D)

Ak máš dosť rôznych večierkov, preflámovaných nocí a tvoje srdce zaplesalo po kultúre, tak priamo v centre mesta môžeš navštíviť Múzeum Spiša, ktoré sídli v jednej z najkrajších budov mesta, v bývalej mestskej radnici. V ďalšej historickej dominante mesta, v budove Reduty, si môžeš skočiť na originálne divadelné predstavenie v podaní Spišského divadla, no a po predstavení si vychutnáš dobré jedlo a kávičku v štýlovej reštaurácii Sonáta, ktorá sa nachádza v budove divadla, a v ktorej budeš mať pocit, že si sa vrátil do doby monarchov.

muzeum-spisa

Múzeum Spiša

Keď sa chceš pokochať moderným maliarskym umením, navštív Galériu umelcov Spiša. V meste sa tiež nachádza Slovenské technické múzeum. Spišiaci sa môžu popýšiť aj netradičným a modernistickým divadlom Kontra, ktoré získalo v roku 2018 cenu Dosky za Divadlo sezóny 2018.

Kam na kávu

Keď si už patrične kultúrne nabažený a navyše si vysmädol a vyhladol, v Spišskej na námestí si prídeš na svoje. Spišská sa vyznačuje pre teba asi tou najdôležitejšou prednosťou – na 1 m² v nej nájdeš najviac krčiem, pohostinstiev, reštaurácií, barov a výčapov na Slovensku.

Ak ťa ešte trochu bolí hlavička z nejakej vydarenej „bytovice“ z predchádzajúceho dňa, tak si najprv skoč na dobrú kávičku. Na výber máš kávy od výmyslu sveta v príjemnom prostredí v kaviarňach Café-shop Cornellá, Kaviareň Mlynček či v Reštaurácii na Korze, ktoré sa nachádzajú na Zimnej ulici v centre mesta. Ak si však pri popíjaní kávy chceš užiť čo najviac teplých slnečných lúčov, tak navštív Kaviareň eLAra (ktorá je centrom umelcov mesta a určite tam naďabíš na nejednu básnickú dušu) či Barista Café, ktoré sa nachádzajú na Letnej ulici, taktiež v centre mesta.

kaviaren-spisska-nova-ves

Kaviareň eLAra

Ak chceš toho v meste zažiť čo najviac a nemáš čas vysedávať, tak navštív netradičnú kaviarničku AMC Tvoj Coffeeshop pri hlavnej pošte, v ktorej si kávičku vychutnáš priamo na ulici alebo si ju jednoducho zoberieš so sebou.

Kam na pizzu a jedlo

Pred každou dobrou „krížovou cestou Tour de pubs“ po našich novoveských baroch a krčmičkách sa musíš poriadne posilniť. Túto etapu nesmieš v Spišskej podceniť, lebo „padneš za vlasť“ ešte skôr, ako sa vôbec na tu cestu vydáš.

Chuť naozajstnej nefalšovanej spišskej pizze, ktorá patrí k najlepším na Slovensku, spoznáš v  pizzerii Pizza Bomba, ktorá je zároveň aj najstaršou pizzeriou v meste. My ti odporúčame ochutnať pizzu Quasimodo alebo pizzu Bryndza. Dobrú pizzu ti upečú aj na sídlisku Mier v podniku Ombre pizza či v pizzerii Mama Mia a Italia na Zimnej ulici.

pizza-bomba-spisska-nova-ves

Pizza Bomba

Gurmánske zážitky z domácej kuchyne ťa čakajú v reštauráciách Zbrojnoš (situovaná do štýlových historických kamenných pivničných priestorov s výzdobou, ktorá ťa prenesie do čias rytierov a kráľov), Dufart, Nostalgia, Zlatá Pivnička či Spiš, ležiace v centre mesta na Letnej ulici. Za rozumný peniaz sa naješ a domácku stravu nájdeš aj v „reštiko-krčmách“ Vinco a Tatra, ktoré sídlia blízko železničnej stanice. Samozrejme, ak preferuješ zdravú vegetariánsku stravu, jasná voľba je reštaurácia Vegetarián na Zimnej ulici.

Ak si milovníkom dobrého hamburgera, skoč do podniku Burger a Pivo či King Size Burger v centre mesta. V „Novejši“, ako Spišskú volajú domáci, sa nachádzajú aj kvalitné bufety s bagetami, v ktorých ti pripravia aj rôzne špecialitky rýchleho občerstvenia, ako sú gyros či kebab. Najvychýrenejšia je predajňa bagiet „na stojaka“, ktorú nájdeš na ulici Odborárov smerom na železničnú stanicu.

Čo by to bolo za obed bez dobrého koláčika. Vynikajúca Cukráreň Špeciál je na Letnej ulici a najstaršia cukráreň v meste Aida sa nachádza pri OD Jednota. Nájdeš tam tradičné a moderné koláče aj chutný cheesecake.

Kam za zábavou

Keď sa blíži večer, treba sa niekde poriadne napiť. Pre abstinentov je tu príjemné prostredie v alternatívnej Čajovni Alchýmka, v ktorej rozvoniavajú najrozmanitejšie miešané čaje, ku ktorým ti dajú aj pravú vodnú fajku a s priateľmi zažiješ veľa zábavy pri hraní stolových hier, ktoré majú na výber. Práve táto čajovňa je miestom stretávania mladých s alternatívnym životným štýlom. Kto nechce na druhý deň skončiť „na šrot“, nech si sŕka nejaký miešaný drink v Lounge2Live Bare na Letnej ulici. Miestne mliečne koktaily sú naozaj božské.

Poriadne sa vytancuješ v Cubano bare v Dome kultúry alebo v hudobnom klube DownTown na Zimnej ulici. Najväčší výber čapovaných pív, dokonca až 9 druhov, ti načapujú v spomínanej najväčšej pivárni v meste – Grill bare, v ktorej sa aj luxusne naješ. Keď máš k pivu chuť na kvalitný steak či tatarák, tak si na správnom mieste. Na Spiši sa varí aj originálne remeselné pivečko Buchvald, ktorého majú v pivárni Buchvaldhaus na Letnej ulici plné pivnice. Na svoje si prídeš aj v kluboch pre mladých Green bar, Rock pub na konci Letnej ulici či Áčko bar a Infinity klub na Zimnej ulici.

cubano-bar-spisska-nova-ves

Cubano bar

Keď hľadáš nejakú tradičnú krčmičku, v ktorej si dáš panáka a pivko za dobrú „študentskú“ cenu, tak si naozaj na dobrej adrese, lebo každá tretia či štvrtá budova na námestí v sebe ukrýva podobný skvostný podnik. Tradičná piváreň Žaba v príjemnom prostredí sa nachádza aj na sídlisku Mier.

predajna-valach-tradicne-slovenske-a-ceske-vyrobky

Predajňa s tradičnými výrobkami – Valach

Pri odchode zo Spišskej nezabudni navštíviť predajňu Valach – tradičné slovenské a české výrobky, v ktorej si na „poprafku“ nezabudni vypýtať žinčicu či cmar priamo zo spišských salašov. Čaká tam na teba znamenitá bryndza, ovčí syr, ale aj množstvo originálnych remeselných výrobkov a tradičných suvenírov, ktoré ti už navždy budú pripomínať „šaľené“ a jedinečné mesto Spišská Nová Ves, v ktorom si konečne pochopil, že pitie má aj iné, intergalaktické dimenzie… Tak hor sa do Spišskej!

suveniry-valach-tradicne-slovenske-vyrobky

Suveníry od Valacha

Páčil sa ti článok? Prečítaj si, čo robiť v Nových Zámkoch 🙂

Best of Spišská Nová Ves na Instagrame

Podobné články

Komentovať