Priprav si klíčky – superpotravinu, ktorá obsahuje niekoľkonásobne viac živín ako zelenina
Chceš oživiť svoj jedálniček? Naklíč rôzne semienka či strukoviny. Nejde len o módny doplnok zeleninových šalátov. Sú bohatým zdrojom prospešných látok pre náš organizmus – obsahujú množstvo vitamínov, bielkovín, minerálov a vlákninu.
Všetky semiačka potrebujú na klíčenie (na svoj rast) množstvo energie a vitamínov, a preto sa ich množstvo v čase klíčenia znásobuje. To dáva logiku, však? Niektoré klíčky sa svojimi nutričnými hodnotami môžu dokonca vyrovnať mäsu.
Na klíčenie nepotrebuješ nič špeciálne
Však ich už chceš aj ty? Prezradíme ti, ako na ne. Nejde o žiadne šľachtenie, dopestovať si klíčky je skutočne jednoduché a dokonca na to nepotrebuješ ani žiadne špeciálne prostriedky. Vystačíš si s pohárom/miskou, sitkom alebo bavlnenou gázou a gumičkou. Tí náročnejší si môžu zakúpiť špeciálne nádoby na klíčenie ale ver nám, nepotrebuješ ich a klíčiť môžeš hravo aj na intráku.
Vyber si správne semiačka
Klíčiť môžu rôzne semiačka. Najčastejšie sa však necháva naklíčiť mungo fazuľa, šošovica, cícer, brokolica, žerucha, pšenica a iné druhy obilia… Avšak pozor, niektoré semiačka majú jedovaté klíčky. Do tejto kategórie spadajú napríklad semiačka klasickej fazule (neplatí pre mungo). Nevhodná na klíčenie je väčšina druhov orechov: para orechy, kešu, pistácie, vlašské orechy, makadamové orechy.
Toľko z teórie. Prejdime k samotnému postupu
Vybranú surovinu dôkladne prepláchni, popreberaj a vyhoď zlé kúsky. Následne ju vlož do pohára a zalej vodou. Na pohár ulož gázu, zachyť ju gumičkou (gázu potrebuješ na scedenie vody) a nechaj odpočívať, najlepšie v tme. Semienka sa prirodzene vyvíjajú v zemi. Zväčša sa necháva močiť celú noc, vždy si však pred klíčením radšej vygúgli dobu namáčania vybraných semiačok.
Napríklad šošovica, proso či slnečnicové semiačka potrebujú 8 hodín namáčania, hrášok a cícer 9 – 12 hodín, pričom všetky klíčia v rozmedzí 2 – 3 dní. Niektoré však potrebujú viac času. Napríklad tekvicové semiačka je potrebné namáčať 12 hodín a vyklíčia ti za 3 – 5 dní.
Ráno ich opäť prepláchni a vodu dôkladne sceď. Teraz budeš musieť udržiavať semiačka vlhké. Ráno a večer ich polej vodou. Ale pozor! Prebytočnú vodu vždy vylej, aby nezačali plesnivieť. Odlož ich na tmavé a teplé miesto. Za 2 – 5 dní (v závislosti od druhu semiačok) by ti mali krásne vyklíčiť.
Pripravili sme ti stručný prehľad doby namáčania a klíčenia jednotlivých semien a plodov.
Ok, mám klíčky. Čo teraz?
Po vyklíčení ti ich odporúčame ešte krátko povariť, respektíve blanšírovať. Pri klíčení totiž vznikajú rôzne baktérie, ktoré by si s tvojím tráviacim traktom nemuseli rozumieť. Mnoho ľudí ich však konzumuje aj surové.
Klíčky môžeš pokojne zjesť celé, a teda aj s korienkami. Pridaj ich do polievky, šalátu, nátierky, zmiešaj s prílohou – vlastne si s nimi rob, čo len chceš. Hodia sa naozaj k rôznym pokrmom. Čo nezješ, usuš utierkou, vlož do misky a šupni do chladničky. Budeš sa z nich môcť tešiť ďalšie 3 – 4 dni. Tak, čo povieš? Ideš do toho? 😊
Vyskúšaj aj náš recept na šalát s mungo klíčkami 🙂