Nemusíš mať nízky príjem, aby si prehrabával kontajnery. Poznáš fenomén dumpster diving?
Nehovorím o krajinách tretieho sveta, práve naopak. Reč je napríklad o Anglicku, Islande, Dánsku či Nemecku. Dumpster diving má svojich vyznávačov v každom väčšom európskom meste.
Vyberanie odpadkov má svoj vlastný názov?
Presne tak – dumpster diving, v preklade potápanie sa do kontajnerov. Netýka sa však ani tak komunálneho odpadu, ale odpadu supermarketov. Študentka Kika, ktorá si dumpster diving vyskúšala v menšom dánskom meste, sa s nami podelila o svoju skúsenosť: „Samozrejme, nie všetky potraviny boli jedlé. Vyberali sme hlavne tie balené, ktoré sa nedostali do kontaktu so „špinou“. Zamestnanci supermarketov však vedeli, čo sa pri kontajneroch bude diať, preto všetky pečivá, ktoré ostali po záverečnej na pulte, poctivo zabalili do igelitiek.“
Kto chodí na odpadky?
Na jednej strane sú to ľudia s finančnou motiváciou. Dumpster diving dokáže v Dánsku ušetriť týždenne nemalé peniažky, podľa Kiky aj 100 €. Druhou skupinou sú ekologickí nadšenci, pre ktorých je to otázka životného prostredia. Často vysokoškolsky vzdelaní ľudia, ktorým záleží na životnom prostredí a odsudzujú plytvanie potravinami.
Aké sú pravidlá „hry“?
Treba mať na zreteli jedno zlaté pravidlo – nikdy neber otvorené jedlo či jedlo s poškodeným obalom. V Dánsku si Kika všimla, že ľudia sa nevyhýbali ani háklivejším potravinám. Študenti si brali mäso, vajíčka aj mliečne výrobky. „Každý predsa vie, ako chutí pokazené mlieko. To, pochopiteľne, aj tak skončí v koši.“
Takisto treba myslieť aj na to, že si nemusíš za každú cenu vybrať. Ak ti to nevonia, Elsa má aj pre teba dobrú radu. Let it go. Menej dodržiavaným nepísaným pravidlom sú pracovné rukavice. Kika okrem toho radí aj pohodlné oblečenie a veľký batoh. V Dánsku toho nájdeš naozaj veľa.
(Foto: robgreenfield.tv)
A čo na to ľudia?
V západných a severských krajinách dumpster diving nie je žiadnou senzáciou. „Samozrejme aj tu sa každý snaží vyzerať inkognito.“ Čo sa však Slovenska týka, Kika vidí situáciu skepticky: „Nepochybujem o tom, že aj tu sa denne vyhodí kopa potravín, ktorým reálne nič nie je. Avšak ja osobne mám pocit, že naša spoločnosť ostala niekde za opicami a ľudia odsudzujú všetko, čo sa vymyká norme, takže dumpster diving si tu predstaviť určite neviem. V Dánsku som nenašla na zemi polepené žuvačky, špaky od cigariet alebo smeti tak ako u nás.“
Môžem prekutrať odpadkové koše supermarketov aj na Slovensku?
Môžeš aj nie. Podľa toho, čo si ochotný riskovať. Dumpster diving sa pohybuje na hrane zákona a dôvodov je hneď niekoľko. Naše zákony nie sú v darovaní potravín veľmi zhovievavé. Z toho dôvodu väčšina supermarketov uzamyká svoje koše na noc (ale aj kvôli bezdomovcom). Čo sa spotrebiteľskej strany týka :D, samotné prehrabávanie sa v odpadkoch nie je nezákonné, problém nastáva, ak prekročíš súkromný pozemok či poškodíš súkromný majetok (napríklad zámku). Napriek tomu sme však našli na mape dumpsterov na Slovensku 3 miesta, kde to možno vyskúšať- vo Zvolene, v Mikuláši a samozrejme v Bratislave. Kukaj http://dumpstermap.org/
Otázka, ktorú po rozhovore s Kikou nosíme v hlave znie: „Je dumpster diving riešením pre plytvanie potravinami?“ Dočasným určite. A hoci sa nám myšlienka páči, nevieme si predstaviť, že by tento typ životného štýlu našiel v súčasnosti pochopenie na Slovenku. Aký názor máš na to ty?
Koláč, ktorý si Kika chcela kúpiť takmer za 4 € (po polovičnej zľave), našla podvečer v kontajneri zadarmo. A bol fajn.
Na záver máme galériu úlovkov ľudí po celom svete. No čo povieš? Išiel by si do toho aj ty?
[instagram url=“https://www.instagram.com/p/BlYbAkeAU5N/?tagged=dumpsterdiving“ hidecaption=“false“ width=“612″] [instagram url=“https://www.instagram.com/p/BlYhLQVgHwZ/?tagged=dumpsterdiving“ hidecaption=“false“ width=“612″] [instagram url=“https://www.instagram.com/p/BlYH-YKAbst/?tagged=dumpsterdiving“ hidecaption=“false“ width=“612″] [instagram url=“https://www.instagram.com/p/BlToH3dnRTx/?tagged=dumpsterdiving“ hidecaption=“false“ width=“612″] [instagram url=“https://www.instagram.com/p/BlQQaFrAd3b/?tagged=dumpsterdiving“ hidecaption=“false“ width=“612″]Ak ťa zaujímajú eko témy, prečítaj si našich 5 tipov pre menej plastov v každodennom živote.